Řecky

Καλημέρα


 

Další cizí jazyk - řečtina není sice nejrozšířenější jazyk, ale vzpomeňme staré přísloví „kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem“. Čím méně populární jazyk, tím je větší spokojenost s jeho učením. Mnoho lidí se Vás zeptá, proč se zrovna učíte řečtinu. Můžu Vás ujistit, že díky řečtině budet opravdu obdivováni ve společnosti a budete moci vyniknout na trhu práce.

 

Srozumitelnost dalších jazyků - starověké Řecko a Řím významně ovlivnily evropskou civilizaci a její jazyky. Řecká slova se dodnes používají v oblastech jako je věda, medicína, strojírenství, informatika a každodenní život. Tím, že se učíte řečtinu, rychleji si tyto slova zapamatujete a pochopíte jejich smysl nejen v češtině, ale i v jiných jazycích, protože znění těchto slov je podobné.

 

Krásná a pohodová dovolena – ovládáte-li alespoň základy řečtiny, nikdy se na dovolené neztratíte a snadno přečtěte řecké nápisy, se kterými se setkáte na cestách, jako např. παραλία (pláž) a πάρκινγκ (parkoviště), κέντρο (centrum), a σούπερ μάρκετ (supermarket). A pak si už v klidu sednete a dáte κρασί (víno) nebo καφ –kávu. Řecko, které je oblíbeným cílem mnoha letních dovolených a poznávacích zájezdů, může nabídnout hodně antických památek, úchvatnou přírodu i moře plné malebných ostrůvků.

 

Vstupní brána do světa kultury a literatury – řečtina je stejnou součástí starověké historie jako pobořené dórské sloupy – vždyť jí jsou psány milostné písně básnířky Sapfó i Homérova slavná Odyssea. U nás si můžete zapůjčit řeckou literaturu, cédéčka s písničkami, průvodce a další výukové materiály.

 

Levnější dovolena – znáš-li řečtinu, zaplatíš méně na dovolené. V Řecku existuje nepsané pravidlo, podle kterého turisté, kteří mají peníze na dovolenou, mohou také platit více za jídlo nebo suvenýry. V kavárnách jsou k dispozici dva jídelní lístky: pro turisty a pro Řeky, kteří se kromě jazyka liší také cenou. V prodejnách s dárky je cena, která je uvedena na výrobku, také předražená. Pokud mluvíte řecky, tak se můžete spolehnout, že zaplatíte méně. Vyzkoušel jsem to mnohokrát na vlastní kůži.